WKS Czech Open 2022

Weekendul trecut Yannick van Amsterdam, Morgan Frerejean, Dorin Sebastian Radulescu si Suzanne Vogel de la Danla Shaolin Gongfu au participat la Cupa Mondiala Ceha Open insotiti de antrenorul lor Dan Radulescu. Acesta este un turneu internațional de Wushu la care au participat 40 de echipe din 14 țări. Împreună au câștigat două medalii de aur și două de argint.

După trei ani fără competiții internaționale din cauza covidului, acești Purmerenders au avut în sfârșit șansa de a pleca în străinătate pentru o competiție. A fost multă tensiune pe terenul de competiție. Dar nervii s-au slăbit curând și, prin urmare, au fost încă capabili să ofere performanțe bune

Dan Rădulescu - Danla
Suzanne Vogel / Morgan Frerejean – Danla Shaolin Gongfu/NL

Vineri, 13 mai, au zburat la Praga pentru a lua autobuzul spre Louny, satul în care a avut loc competiția. A doua zi dimineață era în sfârșit timpul, sosise ziua competiției.

Primii au fost Suzanne Vogel și Morgan Frerejean cu forma de pumn. După un antrenament intens din ultimele săptămâni la Danla Shaolin Gongfu cu antrenorul lor Dan Rădulescu, ei au fost bine pregătiți. Ambii sportivi au făcut o performanță bună și Suzanne a reușit chiar să obțină un loc al doilea. Yannick van Amsterdam a fost următorul pe rând. A început foarte puternic, dar la un moment dat și-a pierdut echilibrul, ceea ce a dus la o deducere de 0,2 puncte care l-a costat pe podium.

După ce au fost făcute formele pumnului, a venit timpul pentru armele scurte, Suzanne și Morgan s-au alăturat amândoi cu sabia dreaptă. Au făcut o treabă excelentă și au reușit să câștige primul și al doilea loc. Morgan a avut un scor cu 0,01 puncte mai mare decât al lui Suzanne și a primit astfel medalia de aur. Atunci a venit rândul lui Yannick cu sabia sa largă. Cu câteva minute înainte de scadență, i s-a spus să folosească o sabie diferită de cea cu care o antrenase, care era mult mai ușoară. În ciuda faptului că nu a putut performa optim din această cauză, a dat totul. Din păcate, nu a fost suficient pentru un loc pe podium.

După tunurile scurte au venit tunurile lungi. Yannick, Morgan și Suzanne au intrat cu toții într-o formă de suliță. Din pacate niciunul dintre cei trei nu a reusit sa obtina un loc pe podium la aceasta categorie.

Dorin Sebastian Radulescu a concurat cu Qinda la categoria 15-17 ani 70-75 kg. În Qinda te confrunți cu un adversar și încerci să câștigi cât mai multe puncte.

Dorin Sebastian Radulescu – Danla Shaolin Gongfu/RO

Puteți obține puncte prin lovitură sau pumn clar, doborându-vă adversarul sau împingând adversarul de pe platformă. Dacă ești împins de pe platformă de două ori, vei pierde automat runda.Dorin a fost de două ori în ring, în prima sa luptă și-a învins adversarul în două runde. În a doua luptă a avut mult mai greu, dar după trei runde și-a învins în cele din urmă adversarul pentru a deveni primul din grupa lui, ceea ce ia adus o medalie de aur.